21 lipca 2021
Zauważyłeś,

Artykuły z tej kategorii

Zastanawiasz się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy w swojej firmie?

Obawiasz się czy to na pewno dobry moment?

Sama doskonale wiem jak sprzeczne emocje i myśli targają przedsiębiorcą, który po raz pierwszy ma zatrudnić innego Nauczyciela do prowadzenia zajęć. Pamiętam, że jedną z moich największych obaw było czy ta osoba będzie w stanie poprowadzić zajęcia na oczekiwanym przeze mnie poziomie, czy Klienci nie odwrócą się ode mnie niezadowoleni, że to już nie ja.

Jednakże, jeżeli chcemy rozwijać i skalować swój biznes, trzeba w końcu tę decyzję podjąć. Każdy z nas ma tylko i aż 24 godziny do wykorzystania w ciągu każdego dnia – nie mniej, nie więcej. W pewnym momencie po prostu nie starcza czasu na wszystkie obowiązki.


Po czym poznać, że Ty i Twoja firma jesteście już gotowi na przyjęcie nowej osoby?

  1. Twój grafik zajęć jest wypełniony po brzegi – w branży edukacyjnej o taki stan naprawdę nie jest trudno, zwłaszcza gdy Nauczyciel/Trener jest typowym pasjonatem z powołaniem do tej pracy. Poczta pantoflowa (czyli najlepszy marketing znany od zarania dziejów) robi swoje i w bardzo krótkim czasie nasz tygodniowy plan jest ułożony co do minuty. Jeżeli więc Twoje założenie dotyczące liczby prowadzonych przez siebie kursów zostało osiągnięte, a Klienci nadal się zgłaszają, to naprawdę najwyższa pora na zatrudnienie pracownika do pomocy.
  2. Zaczynasz odmawiać nowym Klientom – to trochę wynika z poprzedniego punktu. Twój grafik jest już wypełniony po brzegi i w związku z tym każdy nowy Klient słyszy „przepraszam, ale nie mam już kiedy prowadzić kolejnych kursów”. W ten sposób tracisz Ucznia, który prawdopodobnie już drugi raz się do Ciebie nie zgłosi, bo poszuka nauki gdzieś indziej. Jeżeli zależy Ci na rozwoju biznesu, to taka oznaka jest ewidentnym dowodem na to, że trzeba zacząć rozglądać się za kolejnym Nauczycielem!
  3. Zaniedbujesz inne obowiązki w firmie – „jesteś sterem, żeglarzem, okrętem” – na pewno znasz to powiedzenie, prawda? 😉 Uważam, że jak ulał pasuje do właściciela jednoosobowej firmy. Zakładając działalność edukacyjną często żyjemy w przekonaniu, że nasze obowiązki będą kończyły się na prowadzeniu zajęć i pobieraniu za nie opłat. Szybko jednak życie weryfikuje, że lista obowiązków jest duuuuuuuużo dłuższa. Trzeba przecież jakoś się rozreklamować, przygotować materiały promocyjne, stworzyć choćby profil firmowy na FB, rozliczać miesięczne przychody i koszty, odbierać telefony od obecnych i nowych Klientów, odpisywać na maile itd. Jeżeli masz lokal, to trzeba też w tym lokalu sprzątać, dbać o wyposażenie, uzupełniać na bieżąco braki materiałowe. Jak widzisz, tych obowiązków jest naprawdę dużo. A prawda jest taka, że jeżeli kilka godzin dziennie spędzasz na prowadzeniu zajęć, to fizycznie nie masz możliwości wykonywania tych wszystkich rzeczy, których przecież nikt inny za Ciebie nie zrobi (no, chyba że masz duży zapas gotówki na start i możesz zlecać te działania podwykonawcom 😉). Jeżeli zatem zauważasz, że coraz trudniej Ci wygospodarować czas na te wszystkie „administracyjne” i „organizacyjne” działania, to ewidentnie musisz przyjąć kogoś, kto odciąży Cię z prowadzenia zajęć.
  4. Czujesz się wypalony i przemęczony – to efekt kumulacji wszystkich powyższych punktów. Pracujesz od rana do nocy, musisz o wszystkim myśleć i działać na bieżąco, a brakuje Ci czasu. Odmawiasz nowym Klientom, co powoduje frustrację. Lista rzeczy do zrobienia niemiłosiernie się wydłuża, bo nie masz kiedy się nimi zająć. Koniec końców dopada Cię myśl „po co mi była ta firma?!”. Pamiętaj, że jesteś człowiekiem, a nie maszyną i też masz swoje granice wytrzymałości. Doskonale wiem jak trudno jest znaleźć balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem, gdy prowadzimy własną firmę. Jednakże, to szalenie ważne, aby ten czas na relaks był stałym elementem naszego życia. Przyjęcie pracownika i oddelegowanie części obowiązków to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Jeżeli przynajmniej jeden z powyższych punktów Cię dotyczy, to oznacza, że pora zacząć myślenie o zatrudnieniu pracownika przekuć w czyny.

Na pewno pomoże Ci w tym mój nowy e-book „Rekrutacja pracownika dydaktycznego”, w którym znajdziesz same praktyczne wskazówki i porady dotyczące zaplanowania i przeprowadzenia efektywnego procesu rekrutacyjnego w swojej firmie. Dodatkowo są tam gotowe szablony dokumentów, maili, a także schemat dwuetapowej rekrutacji – wszystko gotowe do wdrożenia od zaraz.

Tylko do 10 V 2021 możesz nabyć ten e-book w promocyjnej cenie razem z aż 2 bonusami!

  1. Dodatkowy rozdział „Wdrożenie nowego pracownika” – czyli przydatne wskazówki dotyczące szybkiego i efektywnego przeszkolenia nowej osoby.
  2. Spotkanie na żywo 14 V 2021 godz. 10:00 – sesja Q&A, podczas której będziesz mieć okazję do zadania dodatkowych pytań dotyczących rekrutowania pracowników.

Cały pakiet o łącznej wartości 227 zł jest teraz dostępny za jedyne 99 zł! Znajdziesz go w moim sklepie [KLIK].

 

4 oznaki, że najwyższy czas zatrudnić pracownika

28 kwietnia 2021