21 lipca 2021
Zauważyłeś,

Artykuły z tej kategorii

Czy wiesz, że bardzo dużo o charakterze kandydata do pracy możesz dowiedzieć się… czytając jego CV? 😉

Oprócz podstawowych informacji kontaktowych, a także tych dotyczących wykształcenia, doświadczenia zawodowego i zainteresowań łatwo jest rozpoznać jaka osoba kryje się pod daną aplikacją.

Jak to zrobić? Czytając CV „między wierszami”!

Wykorzystaj kilka sprawdzonych przeze mnie sztuczek 😉

  1. Nazwa pliku – warto zwrócić uwagę na to jak nazwany jest plik zawierający CV kandydata. Standardowo powinien mieć w nazwie imię i nazwisko danej osoby – aby łatwiej było go zlokalizować na komputerze. Jednakże, wiele osób przesyła do mnie aplikacje z plikami o nazwie „CV” albo „CV nowe”. Już nie wspominając o nazwach typu „123” itp…. (tak, takie też się zdarzają!). Chyba domyślasz się, że taka osoba już na wstępie wypada mało profesjonalnie? 😉
  2. Forma dokumentu – w dobie powszechnie dostępnych edytorów tekstów naprawdę nie trzeba mieć ukończonych studiów informatycznych czy graficznych, aby stworzyć przyjemne dla oka CV. Niestety, wiele osób nadal przesyła do potencjalnego pracodawcy aplikację stworzoną jako zwykły tekst. Brakuje tam zdjęcia, podziału na sekcje, jakiegokolwiek szablonu. W moich oczach taki kandydat od razu dużo traci, bo wychodzi na osobę, której nie zależy na dobrym pierwszym wrażeniu.
  3. Zdjęcie – połowa sukcesu jeśli jest w CV. Druga połowa to to, co się na tym zdjęciu znajduje. Teoretycznie powinno to być schludne zdjęcie portretowe (najczęściej zrobione u fotografa jako zdjęcie do dokumentu). Z praktyką jednak bywa różnie – nie raz już otrzymywałam aplikacje od kandydatów, na których widniały ich zdjęcia z plaży….
  4. Treść – niby sprawa oczywista, ale moje doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie…. Jestem ogromnie wyczulona na wszelkiego rodzaju literówki, błędy interpunkcyjne i stylistyczne. Oczywiście nie każdy musi być orłem ortografii, ale tworząc CV nie wyobrażam sobie nie sprawdzić go kilkukrotnie przed wysłaniem lub chociaż przekazać komuś bardziej biegłemu w polszczyźnie do sprawdzenia. W moim odczuciu to kolejny znak świadczący o niechlujstwie i braku dbałości o dobre wrażenie ze strony kandydata.
  5. Klauzula dotycząca danych osobowych – kolejna, wydawałoby się, „oczywista oczywistość”. Jednak nadal na moje ogłoszenia odpowiadają osoby, które w swoim CV nie zawierają obowiązkowej klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Chyba nie muszę Ci tłumaczyć o czym to świadczy 😉 Skoro ktoś nie dopilnował tak ważnej kwestii formalnej, to jak potem będzie wyglądała współpraca z taką osobą?

Jak widzisz, z CV można naprawdę dużo wyczytać…. Nauczyłam się zwracać uwagę na takie szczegóły, bo często determinują one moją decyzję o wykonaniu telefonu z zaproszeniem do wzięcia udziału w rekrutacji. Samo wykształcenie i doświadczenie to nie wszystko. Zatrudniałam już łącznie kilkadziesiąt osób i wiem, że bardzo często wrodzone niechlujstwo, zapominalstwo i ogólne „roztrzepanie” potrafią popsuć współpracę z nawet świetnie wykształconym i doświadczonym pracownikiem. A tych cech można dopatrzyć się już podczas przeglądania CV od kandydata.


Planujesz zatrudniać pracowników dydaktycznych do swojej firmy?

A może już zatrudniasz, ale wciąż jeszcze błądzisz w tym temacie jak dziecko we mgle?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość!

Już niebawem w moim sklepie pojawi się e-book „Rekrutacja pracownika dydaktycznego – jak zaplanować i przeprowadzić proces rekrutacyjny w firmie edukacyjnej?”. To cała moja wiedza i doświadczenie, zbierane przed ponad 5 lat zatrudniania Nauczycieli w mojej szkole językowej. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki i porady, gotowy schemat pełnej rekrutacji – od napisania ogłoszenia po zawarcie umowy z pracownikiem. Są tam również gotowe schematy maili do kandydatów oraz pytań, które zadaję podczas rozmów z kandydatami – przemyślane i takie, które rzeczywiście pozwolą mi poznać daną osobę pod kątem pracy w charakterze Nauczyciela. Słowem – wszystko, czego potrzebujesz, aby przeprowadzić efektywny proces rekrutacyjny i bez większego stresu znaleźć odpowiedniego kandydata na oferowane przez siebie stanowisko 😊

CV prawdę Ci powie...

21 kwietnia 2021