Bądźmy w kontakcie

...i jestem Nauczycielem języka angielskiego, właścicielem szkoły językowej oraz metodykiem, a prywatnie szczęśliwą mamą, żoną i właścicielką kundelka o imieniu Byku :)

 

 

My name is Iga Mroczek 

Język angielski towarzyszył mi od najmłodszych lat na różnego rodzaju kursach językowych. Co prawda przez długi czas wcale nie wiązałam z nim swojej przyszłości. Jako nastolatka byłam zawodową tancerką - występowałam na naprawdę dużych scenach (finał Eurowizji, festiwale w Opolu i Sopocie, teledyski, program "Jaka to melodia?"). Teraz wiem jak dużo zawdzięczam tamtemu okresowi w moim życiu - nauczyłam się występować przed publicznością, dowiedziałam się co to znaczy ciężko pracować na swoje "5 minut". Niestraszny mi pot i łzy gdy wiem, że cel jest tego wart. Jednak w liceum zaczęłam rozumieć, że taniec - choć wspaniały - nie będzie moim sposobem na życie. Wtedy zaczęłam się zastanawiać - co mnie kręci? I zdałam sobie sprawę, że kocham angielski! Dlatego też zdecydowałam się kontynuować edukację na Uniwersytecie Śląskim na wydziale filologicznym. Tam zdobyłam tytuł magistra specjalności nauczycielskiej.

Moja Historia
Moja Filozofia
Będąc na studiach i ucząc się wszelkich teorii dotyczących procesu przyswajania języka obcego, a także analizując dziesiątki badań naukowych na ten temat, doszłam do wniosku, że "coś tu nie gra" :P Przeanalizowałam swoją historię uczenia się (nie tylko angielskiego), a także przypadki moich Uczniów w różnym wieku. Doszłam do wniosku, że problem leży w.... SYSTEMIE. Otóż system edukacji w Polsce w zakresie nauczania języków obcych kuleje. Trzeba to powiedzieć otwarcie. Nauczyciele skupieni są na realizowaniu podstaw programowych narzuconych przez ludzi "z góry", wypełnianiu setek dokumentów, prowadzą zajęcia w przepełnionych klasach, a lekcja języka obcego polega głównie na wypełnianiu ćwiczeń w podręcznikach. 
Gdzie w tym wszystkim jest Uczeń? Niestety, na samym końcu... Nasz system edukacji nie bierze pod uwagę - moim zdaniem - najważniejszej kwestii, a mianowicie INDYWIDUALNOŚCI każdego z nas. Prawda jest taka, że ludzie są różni, w różnym tempie i różnymi kanałami przyswajają wiedzę. Jeden robi to szybciej, drugi wolniej i krzywdzące jest wrzucanie wszystkich do jednego worka.
Dlatego też postanowiłam w swojej pracy Lektora języka angielskiego skupić się właśnie na "wyłapywaniu" tych indywidualności. To one są dla mnie bazą, na podstawie której planuję pracę z danym Uczniem. Mam ten komfort, że nawet podczas zajęć grupowych jest bardzo kameralnie - założyłam sobie, że w mojej szkole grupy nie będą większe niż 5-6 osób. Dzięki temu mogę maksymalnie dopasować treści i formę nauczania do rzeczywistych możliwości i potrzeb moich Kursantów :)
Moja Wiedza
Po 10 latach pracy w zawodzie mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że moje założenia okazały się słuszne. Przez ten czas spod moich skrzydeł wyszło już kilkuset Uczniów w różnym wieku (począwszy od 6-cio miesięcznych dzieci po emerytów). Od większości z nich (nie wszystkich, bo niemowlęta nie potrafią mówić:P) usłyszałam, że po raz pierwszy trafili na Nauczyciela, dzięki któremu naprawdę nauczyli się języka, zrozumieli gramatykę, potrafią używać go w praktyce. Dla mnie to najlepszy dowód na to, że moja praca ma sens!
Przez tych 10 lat wypracowałam sobie metody i techniki nie tylko prowadzenia zajęć, ale również ich przygotowywania w ekspresowym tempie (pamiętam jak na początku przygotowanie jednej 60-cio minutowej lekcji zajmowało mi drugie tyle!:P). Zrozumiałam również jak ważne jest budowanie relacji ze swoimi Uczniami w taki sposób, aby widzieli we mnie nie tylko Nauczyciela, ale przede wszystkim osobę wykazującą wsparcie, empatię i zrozumienie.
Tą wiedzą dzielę się z Lektorami w mojej szkole, a teraz pragnę podzielić się nią również z Tobą Szanowny Nauczycielu "bez Licencji" :)
Co Zyskasz?
Niezależnie od tego czy masz dyplom magistra filologii ze specjalnością nauczycielską, czy jesteś w trakcie takich studiów, czy rozpocząłeś już nauczanie, czy też dopiero zaczynasz, a może po prostu znasz bardzo dobrze język obcy i czujesz, że chciałbyś pomagać innym się go nauczyć, to dobrze trafiłeś!
Moją misją jest zrewolucjonizowanie sposobu nauczania języków obcych w Polsce. Marzę, aby zajęcia językowe w szkołach państwowych, prywatnych, czy też na korepetycjach były czystą przyjemnością zarówno dla Prowadzących jak i Uczniów. Wiem, że bardzo dużo zależy od nas - Nauczycieli. Od tego, w jaki sposób będziemy naszą wiedzę przekazywać.
Sprawmy, aby nauka języków obcych była naturalną przyjemnością, a nie kolejnym "przedmiotem szkolnym" do zaliczenia.
Razem damy radę! Bo jak nie my, to kto? ;)
Już na pierwszym roku studiów zaczęłam udzielać korepetycji z języka angielskiego. Niedługo później podjęłam pierwszą pracę w szkole językowej. Potem w kolejnej i w kolejnej... Na czwartym roku studiów byłam już gotowa pójść o krok dalej - założyłam swoją firmę. Była to mobilna szkoła języka angielskiego. Po trzech latach przeniosłam swoją działalność do placówki stacjonarnej, a ostatnio również do świata wirtualnego.
Obecnie zatrudniam ponad 20 Lektorów. Przez 5 lat prowadzenia firmy współpracowałam z kilkudziesięcioma Nauczycielami różnych języków. Każdego z nich osobiście przeszkoliłam, aby nauczał według mojej filozofii i zgodnie z moim podejściem do edukacji językowej.